1.Kalça Anatomisi Kısa Bilgi
Kalça eklemi temelde femur(uyluk) ve acetabulum(leğen kemiğinin bir bölümü) adlı yapılardan oluşan 3 düzlemde hareket edebilen top-soket yapıda bir eklemdir. Acetabular labrum, eklem kapsülü, bursalar(yastıkçık), çevre kaslar ve ligamanlar(bağlar) ise eklemin sağlıklı ve düzgün hareketinde büyük rol oynayan diğer yapılardır.

2.Ağrı kendini nasıl gösterebilir?
Kalça ağrısı genel bir tanım olmakla birlikte kasıkta ve uyluğun ön yüzünde, bel bölgesinde kendini gösterebildiği gibi dizlerde de etkisi hissedilebilir. Bu yüzden ayırıcı tanı ve değerlendirme büyük önem taşımaktadır.
Kalça eklemi problemlerinde hasta taraf üzerine basamamak ya da istirahat ağrısı, sesler, hareket ve fiziksel aktiviteyle değişen ağrı, şişlik, hassasiyet, sıcaklık, renk değişikliği gibi yakınmalar ortaya çıkabilir.
Bu durumlarda profesyonel yardıma başvurulması şiddetle tavsiye edilmektedir.

3.Ağrının başlıca sebepleri
. Osteoartrit – Romatoid Artrit : eklemlerde görülen inflamasyon(ödem) durumudur.
. Osteoartroz (Kireçlenme)
. Travma ve Kırıklar
. Kas problemleri: Priformis sendromu, kas imbalansı(dengesizlik)
. Trochanteric, İschiogluteal Bursitler: Kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu yastıkçıların zorlanması, aşırı kullanımı sonucu oluşur.

.Tendinitler : kas ve kemikleri birbirine bağlayan yapıların inflamasyonudur.
. Doğuştan Kalça Çıkıkları
. Kanserler: Tümör kaynaklı kemik yapısı ve beslenmesinde bozulmalar ortaya çıkabilir.

.Disk Hernileri
.Dolaşımsal problemler (Avasküler nekroz): Kalça kemiğinin beslenmesinin bozulması ile oluşur.
. Enfeksiyonlar
. Sinir tuzaklanmaları

4.Total Kalça Protezi (TKP) nedir ? neden yapılır?
Kalça eklemi yukarıda belirtilen nedenlere bağlı olarak ileri derecede hasar görmüş kişilerde, diğer tedavi yöntemlerinden (ilaçlar, fizik tedavi yaklaşımları, eklem içi enjeksiyonlar ve yardımcı cihaz kullanımı vb.) sonuç alınamazsa kalça protezi uygulaması tercih edilmektedir. Günlük yaşam aktivitelerini engelleyen şiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı gibi durumlarda uygulanan ileri tedavi seçeneğidir.

5. AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI FİZİK TEDAVİ REHABİLİTASYON NEDEN GEREKLİDİR?
Eklem hareketleri genelde gelişen ikincil yumuşak doku problemleri nedeniyle kısıtlanmıştır. Eğer hasta bu halde fizik tedavi rehabilitasyon programına alınmadan operasyona giderse yapılan protez sadece ağrılarını giderir ve takılan protez eklemi etkili ve verimli bir şekilde kullanamayabilir. Operasyon öncesi uygulanan 15 seanslık bir fizik tedavi rehabilitasyon programı ile sertleşmiş dokular gevşetilir, eklem hareketleri mümkün olduğunca açılır ve kaslar kuvvetlendirilir. Bu özellikle normale yakın hareket açıklığı beklenen kalça protezi operasyonlarında daha da önemlidir.
Operasyonlar sırasında bazı kaslar, ligamanlar, tendonlar ve damarlar etkilenir. Operasyon sonrası hastanın eklemi ödemli, şiş, ağrılı ve kısıtlıdır. Operasyon sonrası takılan mekanik eklemi etkili kullanabilmenin tek şartı bu aşamada yapılacak fizik tedavi rehabilitasyondur. Takılan mekanik eklemin sağlamlığı ve düzgün bir şekilde kullanılması için hastanın eklem hareketlerinin açılması, kasların kuvvetinin kazanılması ve komplikasyonların önüne geçilmesi gereklidir. Amaç ağrısız ve fonksiyonel olarak yeterli bir eklemdir.