DİZ YARALANMALARI VE REHABİLİTASYONU
Birinci basamakta diz ağrısı sıklığı tüm kas iskelet sistemi problemlerinin yaklaşık üçte biri görülme sıklığındadır. Diz ağrısı şikayeti sıklıkla fiziksel olarak aktif olan kişilerde görülmektedir. Sporcuların %54’ünde farklı derecelerde diz ağrısı mevcut.

Diz alt ekstremitenin (uzuv) eşsiz anatomisi ve fonksiyonu olan bir eklemdir. Tibia(kaval kemiği), femur(uyluk kemiği) ve patella(diz kapağı) olmak üzere üç kemikten oluşmaktadır. Femur ve tibia kemikleri arasında şok emici vazifeleri olan yarım ay şeklinde iki adet kıkırdak yapılı menisküs adlı yapılar bulunmaktadır. Bunlarla birlikte tibianın öne kaymasını engelleyen ön çapraz bağ ; arkaya kaymasını engelleyen arka çapraz bağ ve dizin stabilizasyonuna katkı sağlayıp dizin içe ve dışa açılanmasını önleyen iç ve dış olmak üzere iki adet yan bağ bulunmaktadır. Dizimiz üç ayrı eklemden oluşmaktadır : Tibiofemoral Eklem, Patellafemoral Eklem Proksimal Tibiofibular eklem diz eklemi kapsamında değerlendirilebilir.
Dizin fonksiyonelliğini sağlayan en önemli yapılar, bağlar, kaslar, menisküsler, eklem kapsülü ve kartilajdır. Bu yapıların herhangi birinin fonksiyonunda boşalma söz konusu olduğunda diz problemleri meydana gelir.

Yaşlılar, sporcular, bilinçsiz spor ile uğraşanlar, ayak ve ayak bileğinde problemi olanlar da görülür ve yanlış ayakkabı kullanımı diz sakatlıkarına sebebiyet verir.

EN SIK GÖRÜLEN DİZ PROBLEMLERİ
Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) Yaralanmaları
Ön çapraz bağ, tibianın ( kaval kemiği) femur (uyluk kemiği) üzerinde kaymasını, tibianın rotasyonunu engeller, valgus ve varus zorlanmalarına karşı koyar. ÖÇB’nin, anatomik yapısı nedeniyle, diz düz konumda iken arka dış bandı, diz bükülü iken ön iç bandı gergindir.
KİMLERDE EN SIK GÖRÜLÜR VE NASIL OLUŞUR ?
Ön çapraz bağ yaralanmaları sporcularda (kayak,basketbol,tenis, futbol gibi branşlar) en sık görülen ligament yaralanmalarının başında gelir. Ani hızlanma ve yavaşlama içeren dönüş hareketleri tek ayak yerde sabitken gerçekleştirilen ani yön değiştirmeler ve spor sırasında diz eklemine dışarıdan alınan darbeler temel yaralanma mekanizmasını oluşturur. ÖÇB yaralanmasını diğer diz problemlerinden ayıran en önemli özellik sadece dize dışarıdan alınan darbe ya da düşme sonucu değil; aynı zamanda sporda ya da günlük yaşamın sıradan hareketleri sırasında da zarar görebilmesidir.
İLK ŞİKAYETLER NELERDİR ?
Kişiler sıklıkla yaralanma sırasında diz içinde patlayıcı bir ses oluştuğunu tarif eder. Takiben ağrı , şiş ve dizde boşalma önemli şikayetlerdir. Yaralanan kişi sıklıkla aktivitesine devam edemez. ÖÇB’ yi zorlayacak bir travmada menisküs ve iç yan bağ hasarları da oluşabilir.
PEKİ BU DURUMDA NE YAPILMALI ?
Böyle bir travmayı takiben dize yük vermemek, günde 3-5 kez 15 dakika soğuk uygulamak ilk yapılacak şeylerdir. En kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Uzman bir hekimin değerlendirmesi tedavinin seyri açısından önemlidir.
ÖÇB ufak hasarlarında (bağın bir bölümünün kopması, parsiyel yırtık) ve sedanterlerde (ağır aktivitelere katılmayanlarda) cerrahiye ihtiyaç duyulmayabilir. Cerrahi yapılmayan vakalarda rehabilitasyon büyük önem taşımaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış kişilerin denetiminde dizin kuvvet ve duyusal (propriyosepsiyon) özelliklerinin geri kazandırılması gerekir. Bu süreç birkaç aylık dönemi kapsamaktadır. Bu sürecin yetersizliği benzer sorunlarla karşılaşmak yanında diz içindeki dokuların daha büyük hasarların artmasına neden olabilir.
MENİSKÜS YARALANMALARI
Menisküs tibia ile femural eklem yüzeyleri arasındaki boşluğu parsiyel olarak doldurur. Hareket boyunca eklemi stabilize eder , iç ve dış rotasyonda olduğu kadar dizin bükülüp düzleştirilmesinde de rol alır. Ayrıca ağırlık taşıma esnasında kontakt alanı artırarak ok emici görev görür.
Menisküs yaralanmalarının belirtileri
– Aşırı fleksiyon(diz bükülü) ve hiperekstansiyon(düz diz) esnasında iç veya dış eklem hattında ağrı ve hassasiyet,
-Dizde kilitlenme ve/veya boşalma hissi,
– Özellikle egzersiz sonrası efüzyon,
– Hareketler sırasında ses gelmesi
– Kuadriseps kasında atrofi görülmesidir.
Peki bu durumda ne yapılmalı ?
Menisküs yırtıkların tedavisi artroskopik cerrahidir. Artroskopik olarak yırtık tamire müsait ise tamir edilir veya tamire müsait değil ise hasara uğramış menisküs parçası eksize edilir(Çıkarılır). Kilitlenmiş diz vakaları acil olarak değerlendirilmeli ve artroskopik olarak en kısa zamanda opere edilmelidirler.

Cerrahi sonrası kuadriseps ve hamstring kas gruplarının rehabilitasyonu; atrofiyi, kas, tendon ve bağların propriosepsion kaybını önlemek için mümkün olan en kısa zamanda başlanmalıdır.Fizik tedavi toparlanmayı hızlandırmak ve gei dönüşü engellemek açısından çok önemli bir adım olacaktır.

TOTAL DİZ PROTEZİ (TDP)
Diz eklemi artroplastisi ile ağrıda azalma, ekleme hareketlilik kazandırmak ve ekleme ait kötü postürü veya deformiteyi düzeltmek amaçlanmaktadır.
Kimlerde Total Diz Protezi Uygulanır ?
-Şiddetli ağrının yanında eşlik eden deformite
-Romatoid artrit
-Travmatik artrit gibi durumlar olan sedanter yaşlı bireylerde Çoklu eklem tutulumu olan, sürekli ilaç kullanan genç bireylerde kullanılmaktadır.
TOTAL DİZ PROTEZİ (TDP) REHABİLİTASYONU
TDP ameliyatından sonra eklem hareketliliği arttırmak, kas gücünü geliştirmek ve en erken dönemde mobilizasyonu sağlamak için rehabilitasyon çok önemidir. Bu nedenle rehabilitasyon programına ameliyat öncesi dönemde başlanmalıdır.

Dizi ilgilendiren aktivitelerinizi kısıtlayıcı, hayat kalitenizi azaltan, ağrılarla başbaşa bırakan tüm bunlar ve bunlar gibi problemlerinizde Fizyoteam ekibi olarak : ağrılarınızı azaltma, kasları kuvvetlendirme, eklem pozisyon hissini arttırma, postür bozukluklarınızı düzeltme, yürüyüş şeklinizi doğru hale getirip aktivitelerinizi modifiye etmek gibi amaçlarla farkımız ile sizlerleyiz.