BOYUN AĞRILARI

Boyun ağrısı yaygın şikayetler arasındadır. İnsanların yaklaşık %10’u yaşamları boyunca belli bir dönemde boyun ağrısı çekerler. Ağrı ve tutulma nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir ve en basit işlerinizi görmek bile bir işkence halini alır. 50 yaş üstü kişilerde sık görülen boyun ağrısı, başın bittiği yerle omuzların başladığı bölge arasında herhangi bir yerde hissedilebilir. Ancak boyun ağrısının bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, sırta ve kollara vurduğu da görülür.

Başlıca Nedenleri
Kas Spazmı, Tutulma ve Kötü Duruş
En çok karşılaşılan boyun ağrısı türü, mekanik boyun ağrısıdır. Omurga hastalıklarına bağlı olarak değil de kötü duruş, oturuş bozukluğu, kaza ve zedelenme benzeri sebeplerden kaynaklanır. Boyunda ağrı tam olarak neden kaynaklanıyor tespit etmesi zordur. Özellikle masa başında çalışanların çoğu bu tip boyun ağrısından şikayetçidir.
Otururken öne eğilerek çalışmak, uzun süre boynu eğik şekilde sabit tutarak kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba sürmek; yatarak televizyon izlemek, aşırı spor ve boyun sağlığına uygun olmayan yastıkta yatmak gibi nedenlerle mekanik ağrılar ortaya çıkabilir. Ev işleri sırasında boyun yukarı ya da öne doğru sabitlenmiş şekilde iş görmek çoğu ev kadınında boyun ağrılarına yol açar.

Boyun Fıtığı
Boyunda 7 adet omurga mevcuttur. Bu omurgaların arasında disk denilen yastıkcıklar ağırlığın eşit olarak dağılmasını ve omurga dinamiğini sağlar. Bu yapının çeşitli nedenlere bağlı olarak yırtılması sonucunda diskin omurilik kanalı ve sinir kökü kanalına girmesiyle boyun fıtığı oluşur.

Boyun Fıtığının Nedenleri Nelerdir?
Trafik kazaları, boyun kaslarına aşırı yüklenme, boynu sabit tutarak yapılan masa başı işleri ve hareketsizlik, , kemik yapı ve diskte yaşın ilerlemesine bağlı olarak dejenerasyon, romatizmal hastalıklar boyun fıtığına yol açan nedenlerden bazılarıdır

Boyun Fıtığının Belirtileri nelerdir?
İlk belirtiler boyun ağrısı ve boyun hareketlerinde kısıtlanmadır. Boyun ağrısı dışında baş ağrısı, omuz ve kol ağrıları, hatta göğüs ağrıları da görülebilir. Sinirlere ne kadar baskı olduğuna ve disklerin bozulma oranına bağlı olarak kollarda uyuşma, kol ve ellerde güçsüzlük meydana gelir.

Boyun fıtığı tedavisinde fizik tedavi büyük önem taşıyor

Fizik tedavi, boyun fıtığının tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen ve rahatlıkla uygulanabilen bir tedavidir. Eğitimli kişiler tarafından uygulandığında herhangi bir yan etkisi yoktur.

Boyun fıtığı tedavisinde cerrahi müdahalelerden önce fizik tedavi egzersizleri uygulanabilmektedir. Doğru ve düzenli bir biçimde uygulanan fizik tedavi egzersizleri sayesinde hastanın boyun omurlarındaki bozulma neticesinde yaşadığı boyun fıtığı belirtileri engellenmeye çalışılır. Ayrıca bu egzersizler  doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisinin kullanılmasıyla  daha rahat ve acısız bir şekilde yapılabilmektedir.

Boyun fıtığı tedavisinde yine yaygınca olarak uygulanan bir tedavi yöntemi akupunkturdur. Akupunktur de artık bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Daha çok ağrı üzerine etkilidir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda uygulanabilir. Diğer fizik tedavi yöntemleri ile birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Masaj tedavisi de hastalar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Bilimsel bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen masaj da uygun bir şekilde ve bilen kişiler tarafından yapıldığında  yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Rahatlatıcı, kas sertliklerini giderici, ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ancak, tek başına fıtığın tedavisinde  yeterli olmaz.

Boyun Kireçlenmesi (Servikal Spondiloz)
Boyun kireçlenmesi, boyundaki bağlar ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşur. Bağların sertleştiği, kemiklerde çıkıntıların meydana geldiği bu yıpranma neticesinde omurilik ve sinir kanalları daralır. Bu daralma sebebiyle sinirlere baskı olur ve sonuç olarak boyun ağrıları başlar. Genellikle fizik tedavi ve çeşitli egzersizler önerilir.

Boyun düzleşmesi ve fizik tedavi ilişkisi
Boyun kısmı anatomik yapı olarak 7 omur ve belirtilen omurlar arasında bulunan yumuşak dokudan meydana gelmektedir. Yumuşak doku kısmı yumuşak disk, diskler etrafındaki kas tabakası ve bağ doku gibi bölümlerden meydana gelir. Bu yumuşak doku kısımlarındaki zedelenmelerden dolayı şekil bozukluğu ve omurların oluşturduğu öne doğru kavisli yapının açısını kaybetmesi halk arasında boyun düzleşmesi olarak adlandırılmaktadır. Boyun düzleşmesi 1 ay ya da 1 yıl gibi sürelerde oluşmaz. Bu sağlık sorunu uzun süreli olarak ortaya çıkabilen bir sorundur.
Erken teşhis ile birlikte uygulanacak olan fizik tedavi ile önce kontrol altına alınıp sonra tamamen tedavi edilebilmektedir
Boyun düzleşmesi yandan çekilen boyun röntgeniyle teşhis edilebilir. Tedavi sırasında kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Fakat ağrıların artması ve boyun düzleşmesinin etkilerinin kronik bir hal alması halinde çoğunlukla fizik tedavi rahatlatıcı olur.
FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON PROGRAMIMIZ

Boyun ağrısında profesyonel bir değerlendirme ve tedaviyle büyük oranda rahatlama ve iyileşme gerçekleşmektedir. Kişiye özel ayrıntılı değerlendirmeyle postür analizi, kas tonusu, esneklik, eklem hareketliliği, fasya değerlendirmesi, tetik noktalar, özellikle servikatorasik bileşkedeki kaslar sağlık profesyoneli olan Fizyoterapistiniz tarafından değerlendirilerek en uygun ve etkili tedavi programı uygulanır.